Bender Gestalt Görsel Motor Testi Nedir?

5 ile 10 yaş arasındaki çocuklara uygulanan belirli ölçme testleri bulunur. Bu testler içerisinde günümüzde çoğunlukla tercih edilen bender-gestalt görsel motor algı testi, öğrenme bozukluğu, algılama ve çeşitli verileri düzenli bir şekilde elde etmeye yarayan çocuklar için ölçüm aracıdır.

Bender gestalt görsel motor algı testi, çocukların görsel motor işlevini görmek adına yapılan bir testtir. Gelişimsel bir test olarak da kullanılır. Yalnızca çocuklar için değil yetişkinler için de uygulanabilir. Ancak günümüzde ağırlıklı olarak 5 yaş ile 11 aylık çocuklar arasında uygulanıyor. 

– Zeka geriliği 

– Çeşitli organik beyin hasarları 

– Gerçek olmayan hastalanmalar gibi birçok etmenin tespit edilmesinde tercih edilir.

Performans testidir. Bender gestalt görsel motor testinin uygulanma aşaması;

– İlk olarak desenler ile başlıyor. 

– Burada 1’den 8’e kadar desenler birlikte veriliyor. 

– Bu desenlerde testi alan kişinin üzerine çizdiği kağıtlar, düz beyaz bir şekilde olmalıdır. 

– Yalnızca bir kağıt testinin yapılması adına yeterlidir. 

– Düşük zekaya sahip olan kişiler, bir kağıdın yeterli olmayacağını görüp daha fazla kağıda ihtiyaç duyabilir. 

– Bu testin uygulanması psikolojide bulunur ve her yaş grubuna göre ayrı şekilde uygulanır. Örneğin 11 yaşındaki bir çocuk ile 11 aylık bir çocuğa uygulanması farklılık gözetir. Burada beyin gelişimleri psikolojik açıdan farklı olduğu için testin desen açısı da değişkenlik sağlar.

Bender Gestalt Görsel Motor Testi Ne İşe Yarar?

Bender gestalt görsel motor algı testi, beyin hasarları henüz adım adım başlayan bir çocuğun durumunun önlenmesi adına yapılan, psikolojik testlerdir. Çocukların gerçek olmayan hastalıklar ile ilgilenmesi ya da hastalığı olmadığı takdirde ilgi istemesi gibi çeşitli etmenler, bu test ile birlikte çözümlenir. Aileler çocuklarında anlık olarak değişik davranışlar gördüğü takdirde, bir psikolojik testi olarak bunu uygulatabilirler. Alanında uzman, tecrübeli ve konu ile ilişkili kişiler tarafından uygulanması önemlidir.

Bender Gestalt Görsel Motor Testi Kimlere Uygulanır?

Bender gestalt testi, 5 yaş ya da 11 ay arasındaki çocuklar için uygulanıyor. Bu yaşlardaki çocuklar için uygulanmasının en önemli sebebi, bir gelişim testi olmasıdır. 5 yaş ya da 11 ay yaşında olan çocuklarda, beyin gelişimi yeni yeni başladığı için bu gelişimin ileriki süreçlerde onların motor becerilerini üst seviyelere taşımaları açısından önemlidir. Gelişim testi olduğu kadar zeka geriliğini de önlüyor. Örneğin çocukların beyin yaşları ve zeka düzeyleri bu yaşlarda devam etmeye başladığı için bireylere ayrı ayrı uygulanır. Diğer bir ifade ile zeka testi olarak da algılanır. Beyin hasarları ya da fizyolojik sorunlar, bu test ile birlikte rahatlıkla tespit edilebilir.

Bender Gestalt Görsel Motor Testinin Önemi Nedir?

Bender gestalt görsel motor algı testinin önemi, çocuklarda ileride oluşabilecek hastalıkların önüne geçmesi sebebi ile yapılır. Aynı zamanda beyinde oluşabilecek hasarları da önler. Bender gestalt görsel motor algı testi günümüzde 11 yaş altı ay ya da daha küçük yaştaki çocuklar için uygulanabilir. Testin uygulama aşaması alanında uzman, tecrübeli ve oldukça donanımlı bir kişi tarafından yapılmalıdır. Böylelikle sürecin ilerleyişi, çocukların testi daha net bir şekilde algılayabilmeleri adına önemlidir.

Bender Gestalt Görsel Motor Testi için kurumumuzla iletişime geçebilirsiniz.